Категорија: Додатни информации

ЈАНЧЕВ НА СВЕТА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО ЧЕСТ НА Св.„ТРИФУН

ЈАНЧЕВ НА СВЕТА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО ЧЕСТ НА Св.„ТРИФУН

Градоначалникот на Кавадарци м-р Митко Јанчев во чест на православниот празник Свети „Трифун“ утринава присуствуваше на Света божествена литургија која се одржа во соборната црква Св.„Петка“.  Литургијата ја одржаа свештениците од намесништвото во Кавадарци, а на истата присуствуваа и монаси од братсвото на манастирот Св. „Јован“  Бигорски.

Со литургијата официјално започна одбележувањето на преавославниот христијански празник Св. „Трифун“ кој кавадарчани го празнуваат како заштитник на лозарите.

Централната свеченост во чест на празникот ќе се одржи на градскиот плоштад каде ќе се изврши традиционалното закројување на виновата лоза од страна на градоначалникот и неговите гости.

Општината во чест на празникот денеска од 13:00 часот организира и културно уметничка програма која ќе продолжи и вечерва со централниот настап на Игор Џамбазов и „Гуру Харе Бенд“.   

Закројувањето е практично вовед во новата лозарска сезона која ќе заврши со „Тиквешкиот гроздобер во септември.

СЕ ПОДГОТВУВА ПОДЛОГАТА ЗА НОВА ТРЕВА НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН

СЕ ПОДГОТВУВА ПОДЛОГАТА ЗА НОВА ТРЕВА НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН

Агенцијата за млади и спорт и општината Кавадарци продолжуваат со гардежните работи на „Градскиот стадион“. Ангажираната оператива деновиве работи на нивелирање на земјената подлога како подготовка за поставување систем за дренирање, потоа линија за полевање и на крајот бусени нова трева

Според проектот најпрвин целосно беше отстранета старат трева, а подлогата под неа се подготви за следните делови од процесот за реконструкција на теренот.

Градкиот фудбалски стадион освен промената на сегашната подлога со нова трева, ќе добие и современо осветлување за одигрување на ноќни натпревари.

Сегашната трева на теренот, беше поставена летото 1968 година пред стартот на првенството вотогашната југословенска Втората сојузна фубалска лига- група исток, каде Тиквеш за прв пат се натпреваруваше во сезоната 1968/1969 година.

328 првачиња во 23 паралелки денес почнуваат со настава во Општина Кавадарци

328 првачиња во 23 паралелки денес почнуваат со настава во Општина Кавадарци

Почитувани,

   Во Општина Кавадарци денес почнуваат со настава 328 првачиња во 23 паралелки, вклучувајќи ги и подрачните училишта. Ние како општина непрекинато работиме на подобрување на условите во сите училишта но нашата општина. Во изминатите години се вложуваше многу во подобрување на училишните згради, вториот дом на нашите ученици. Ние како локална самоуправа ќе продолжиме да ги следиме трендовите во образованието и за децата ќе обезбедуваме место кое ќе биде инспирација за нови знаења.

Новиот почеток секогаш претставува предизвик преку кој неуморно сакаме да учими за нешто ново, нешто непознато.

     Денес започнува уште една учебна година. Верувам , дека денес сите ученици се возбудени и нестрпливо го очекуваат запознавањето со новата учебна година. Ова е почеток на ново скалило во животот на нашите најмили.

   Најголем предизвик пред себе имаат првачиња со почетокот на нивниот нов начин на живеење. Пред вас, драги првачиња е еден непресушен извор на знаење од кој треба непрекинато да учите и да се надградувате. Во оваа учебна година ќе се запознаете со многу нови работи, ќе ги запознаете буквите и бројките. Пред вас е година во која ќе ги научите основите за градење на големи успеси.

   Сакам да им посакам среќа и на оние кои се столбот на писменоста на нашите деца. Драги просветни работници, ви посакувам уште една година која ќе биде богата со успех кој вие го пренесувате на нашите деца. Посакувам да имате успешна година која на крајот ќе покаже резултат со многу одлични и примерни ученици. Вие сте вторите родители на нашите деца, верувам дека за вашета посветеност тие ќе ви возвратат со големи успеси и многу знаење.

Среќно ученици, Среќно првачиња.

Ви благодарам,„-

се вели  во обраќањето на Градоначалникот Митко Јанчев по повод почетокот на учебната 2019/ 2020 година.

 

Доделени наградите за најдобрите кошаркарски екипи

Доделени наградите за најдобрите кошаркарски екипи

Претседателот на КФМ -Перо Антиќ, и спортскиот директор на КФМ Тодор Гечевски, ги доделија наградите за најдобрите кошаркарски екипи.

Во Кошаркарските натпревари учествуваа 9 екипи. Поради дождот финалните натпревари се играа во  СС Јасмин, каде посетата беше одлична. Претседателот и спорскиот дирекотор на КФМ-Перо Антиќ и Тодор Гечевски-кои ги доделија наградите за најдобрите поединци и екипи во кошаркарака конкуренција, изјавија дека дека  КФМ ке ја поодржува кошарката и развојот на овој спорт меѓу младите  во државата,

Најдобри во машка конкуренција

1-КГЈ-Прилеп

2-Лејкерски

3-Мајами

4.Рома

Женска конкуренција;

1.Спортисимо

2-Про Баскет

Главен организатор е Општиина Кавадарци.

Музичко забавните содржи продолжуваат ,вечева во петок и сабота.

 

 

ПРЕДАДЕНА ВО УПОТРЕБА НОВАТА ГРАДИНКА ВО СЕЛО МАРЕНА

ПРЕДАДЕНА ВО УПОТРЕБА НОВАТА ГРАДИНКА ВО СЕЛО МАРЕНА

Во селото Марена денеска беше предадена во употреба новата детска градинка која се наоѓа во кругот на реновиреното подрачно основно училиште.

Објект во работа го предадоа: градоначалникот Митко Јанчев министерката за Труд и социјална политика Мила Царовска и Цанка Дибринова директорка на ОДУ градинка „Рада Поцева“,

Градинката ја изгради Локалната самоуправа Кавадарци а целосно ја опреми Министерството за труд и социјална политика во рамките на проектот и руралните средини да добијат детски градинки на Министерството за труд и социјална политика.

Објектот детска градинка „Петар Пан“ е со капацитет за грижување на 25 до 30 деца од селото. Градоначаникот Митко Јанчев, при обраќањето денеска, најави дека во тек се градежните работи на доградба  на нови занимални со проширување на постојните објекти, со што ќе се зголеми можноста од опфат на нови деца. Инаку во градот има потреба од изградба на нова градинка, која Кавадарци ќе ја добие во наредниот период.

На свеченоста во селото Марена свој настап имаа и деца кои престојуваат во градинката „Рада Поцева“.