Категорија: Настани

ЗАПОЧНАА СРЕДБИТЕ СО ГРАЃАНИТЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈАНЧЕВ ЗА НОВАТА ПРОГРАМА ЗА КОМУНАЛНА ИЗГРАДБА

ЗАПОЧНАА СРЕДБИТЕ СО ГРАЃАНИТЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈАНЧЕВ ЗА НОВАТА ПРОГРАМА ЗА КОМУНАЛНА ИЗГРАДБА

Градоначалникот на Општина Кавадарци м-р. Митко Јанчев со соработниците синоќа започна со традициоаналните средби со граѓаните во Урбаните и Месните заедници во рамките на подготовката на Програмата за комунална изградба 2020 година.

И годинава Јанчев првата средба ја имаше со жителите на Ваташа која се одржа во салата на Спомен домот „12 Младинци“. Во обраќањето градоначалникот потсети што се е реализирано од програмата за 2019 година. Во рекапитуларот тој ги потенцираше изградбата на кејот во селото, изградбата на новиот мост, реконструкцијата на Спомен домот како и  реконструираните улици.

Во приоритетите за идната година ги посочи, изградбата на спортската сала во училиштето, пешачката патека кон „Моклиште“, спојување на кејот до мостот „Слога“, изградба на колектор од браната „Моклиште“ до Ваташа, како и продолжување со реконструкцијата на улиците.

Присутните граѓани искажаа едногласна благодарност за досега сработеното, а посочија и предлози кои треба да бидат дел од новата програма. Тие укажаа на повеќе локални комунални проблеми, а побараа приватниот партнер од малите хидро централи да ја почитува обврската за биолошки минимум на вода во коритото на Луда Мара, инсистирање за изградба на обиколницата која би ги пренасочила тешките возила од улиците на Ваташа со што ќе се намали бучавата, како и да се отстранат нерегистрираните и стари возила од сообраќајот кои се реална опасност додека сеуште се нема случено некоја трагедија, како и интервенции на јавното улично осветлување.

 

НЕМА ЛИСТИ ЗА ЧЕКАЊЕ ЗА ДЕТСКАТА ГРАДИНКA

НЕМА ЛИСТИ ЗА ЧЕКАЊЕ ЗА ДЕТСКАТА ГРАДИНКA

Нема веќе деца на чекање на листата во ОЈУ Детската градинка “Рада Поцева„.Со изградба и пуштање во работа, на Единицата „Снежана„ беа ставени во функција доградбите на постојните Единици во Кавадарци, со што се решава прашањето со згриженост на децата.

Општината ги вложи средствата за изградба а Министерството за труд и социјална политика ги опреми објектите, со што истите се веќе ставени во работа и се функционални.Нема веќе листи на чекање. Над 120 деца ке го најдат своето место во градинките.

Кавадарци е град каде наместо да паѓа , расте наталитетот.За децата се води максимална грижа.

Покрај деца, родители и граѓани на свеченоста во „Снежана„ присуствуваа:Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска,градоначалникот М-р Митко Јанчев,претседателот на ОО на СДСМ Кавадарци-Горан Тодоровски,директорката на ОЈУДГ-Цанка Добринова .

На свеченоста децата од „Снежана“ изведоа пригодна програма.

КОНЗУЛИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ

КОНЗУЛИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ

Денеска попладне градоначалникот на Општина Кавадарци М-р МИТКО ЈАНЧЕВ приреди прием за конзулите на Македонија во повеќе земји во Европа и светот .
Околу 30-сетина конзули кои ја претставуваат државата во странски земји беа запознаени со економските потенцијали и проектите кои и претстојат на Општина Кавадарци. Градоначалникот Јанчев ја искористи приликата да ги покани и со тоа да придинесе за интересот околу финасирање на проектите кои Општината ги има планирано за реализација наредниот период.
-„Целта на посеатата е, да ја преставиме Општината во добро светло а истовремено да привлечеме капитал кој ќе биде вложен за подобар натамошен развој“- изјави претседателот на Регионалната стопанска комора со седиште во Кавадарци Никола Наумов.
Потоа, високите гости , со домаќините од Општина Кавадарци и Министерството за надворешни работи, посетија три стопански објекти од економската сфера на градот: „Кожувчанка“, „Слога Пром“ и ВВ „Тиквеш“, при што беа информирани за нивнито работење.

Градоначалникот Јанчев оствари средба со професори од средни училишта од Полска, Хрватска и Германија

Градоначалникот Јанчев оствари средба со професори од средни училишта од Полска, Хрватска и Германија

Градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со професори од средни училишта од Полска, Хрватска и Германија кои работат на проектот Дигитално учење -Европа од програмата ЕРАЗМУС во партнерство со СОУ Добри Даскалов. На средбата Градоначалникот даде целосна поддршка на проектот кој е во тек и на проекти кои ќе започнат во иднина.

АМБАСАДОРОТ НА БУГАРИЈА ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ

АМБАСАДОРОТ НА БУГАРИЈА ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ

Градоначалникот на Кавадарци, м-р Митко Јанчев, денес во работна посета го прими Амбасадорот на Бугарија неговата екселенција Ангел Ангелов.

Во протоколарниот дел Јанчев го запозна високиот гостин со културно историските традиции на општината и градот. На средбата беа опфатени прашања во врска со билатералната соработка меѓу двете земји, како и разменети мислења и видувања за нејзино натамошно унапредување со посебен нагласок на развојот и унапредувањето на соработката на локално Општинско ниво. Градоначалникот Јанчев го запозна гостинот и со економските капацитети на општината, каде има простор и потенцијал за унапредување на соработката.

Обострана беше оценката за видливиот напредок во развојот на меѓусебните односи каде централно место има имплементацијата на Договорот за  пријателство, добрососедство и соработка како добра основа.

Соговорниците ја реафирмира посветеноста на двете држави на добрососедската политика, како и соработката во рамки на меѓународните институции и регионалните иницијативи.